Wps

Kısa ismi WPS olan bu tuş sayesinde sadece ona basarak siz internete girerken şifre kullanmanıza gerek kalmaz, ayrıca başka kullanıcılar da sizin internet ağınıza erişemez.

Wps Wifi Protected Setup

Günümüzde interneti olmayan ev yok gibidir. Ayrıca internet kullanımının giderek yaygınlaşması gün geçtikçe internetin hayatımızda daha çok yer kaplamasına neden oluyor. İnternet alışveriş yapma, iş bulma, iyi ve eğlenceli vakit geçirme ve hatta iş bulma, çalışma ve para kazanma gibi fırsatlar sunuyor.

Bu fırsatlardan yararlanmak için hemen her evde bir kablosuz ağ bağlantısı bulunuyor. Ama aynı zamanda internet güvenliği ve kablosuz ağın istenmeyen kişiler tarafından paylaşılması da ciddi bir sorun.

Gençler için teknolojiden yararlanarak interneti güvenli bir şekilde kullanmak çok ciddi bir sorun olmayabilir. Ancak pek çok kullanıcı için güvenlik konusunda basit bir uygulama gerekiyor.

İşte kablosuz ağ bağlantıları için en basit ve işlevsel yöntemlerden birisi Wifi Protected Setup yöntemidir.

Wps Wifi Protected Setup Nedir?

Pek çok kablosuz ağ kullanıcısı için bu ağı yapılandırmak zor bir iştir. Bu da ağınızın güvenliğini sağlamak için önlem almanızı gerektirir.

İnternet ağınızın istenmeyen kullanıcılar tarafından paylaşılmasını önlemek için tek bir tuş da işe yarayabilir.

Kısa ismi WPS olan bu tuş sayesinde sadece ona basarak siz internete girerken şifre kullanmanıza gerek kalmaz, ayrıca başka kullanıcılar da sizin internet ağınıza erişemez.

Aynı zamanda eğer ortak olarak interneti kullanmak istediğiniz birisi varsa yine bu tuştan yararlanarak ağınızı paylaşabilirsiniz.

WPS Özellikleri

Üzerinde WPS tuşu bulunan hemen her modem içerisinde, kablosuz ağ bağlantısını kullanabilmeniz için gereken 8 haneli bir şifre de yer alır.

Genel olarak şifre modemin alt bölümünde yazılıdır. İnternete bağlanmak için bu şifre kullanılır. Ama bilindiği gibi daha önceki modemlerde bu şifre oldukça karmaşıktır ve akılda tutmak hiç de kolay olmaz.

Ayrıca bu uzun ve karışık şifreyi her seferinde girmek de sıkıntılıdır. Bu yüzden yeni modemler geliştirilmiştir. Bu modemler sayesinde kullanıcılar internet ağını çok daha basit bir şekilde tek bir tuşa basarak paylaşabilir ya da bu paylaşımı yine aynı tuşla engelleyebilir.

İşte bu tuş WPS tuşudur ve bu konuda kullanıcıların daha rahat etmesini sağlamak için geliştirilmiştir.

WPS Tuşu Kullanışlı mıdır?

WPS tuşu en çok şu gibi durumlarda işe yarayabilir. Mesela evinize kalabalık bir misafir grubu gelmiştir. Hemen hepsi internet kullanıcısıdır ve mobil cihazlarını wifi kablosuz ağına bağlamak ister.

Bu durumda size herkese uzun ve karmaşık bir şifre vermek yerine modeminiz üzerinde WPS tuşuna basar ve sorunu çözersiniz. İşlem bu kadar basit hale gelir.

Öte yandan yan komşularınızdan birinin şifrenizi çözmüş olup sizin internetinizi kullandığınızı düşünüyorsanız bu tuşa basarak ağ bağlantınızı paylaşmanın önüne geçebilirsiniz.

Görüldüğü gibi bu tuş, teknolojiyle çok ilgisi olmayan ve fazla uğraşmak istemeyen kullanıcılar için çok avantajlıdır.

WPS Tuşunun Dezavantajı Var mı?

WPS tuşunun ne kadar işlevsel olduğu açık. Sadece tek bir tuşla internet ağının paylaşılması ya da kapatılması oldukça büyük bir avantaj.

Ama aynı zamanda bu tuşla ilgili bazı dezavantajlardan da bahsediliyor. Bunlardan birisi bir güvenlik açığı ile ilgili.

Şöyle ki bu tuşla birlikte daha önce girilmesi gereken 8 haneli şifrenin kırılması için çok fazla olasılık gerekiyordu.

Deneme ve yanılma ile bu şifreyi kırmak için 6 yıldan fazla bir süreye ihtiyaç var. Üstelik her yanlışınızdan sonra WPS ağı sayesinde bir dakikalık  bir bekleme süreniz de oluyor.

Bazı modem modelleri bu süreyi daha fazla tutuyordu. Yani bir şifreyi kırmak oldukça zor bir durum ve neredeyse imkansız.

WPS Pin Kodunun İkiye Bölünmesi

Ama bilindiği gibi internet ve teknoloji geliştikce ona karşı çalışan hackerlar da yeni yöntemler geliştiriyor.

Bu hackerlardan bazıları WPS ağının verdiği Pin kodlarının temel olarak ikiye ayrıldığını çözdü.

Yani şöyle ki şifrenin ilk 4 harfi ya da rakamı birinci bölüm, ikinci 4 harfi ya da rakamı da ikinci grubu oluşturuyordu.

Siz deneme yaparken ilk dörtlüyü doğru girmeyi başarmışsanız daha sonraki hatalar konusunda bir yanlışlık olduğunu varsayarak WPS ağı size bir dakikadan daha fazla deneme süresi veriyor.

Bu durumda herhangi bir şekilde ilk dörtlüye ulaşan birisi yaklaşık olarak bir gün gibi kısa bir süre içerisinde diğer dörtlüyü de çözebiliyor.

Bu da WPS ağı için ciddi bir boşluk anlamına geliyor.

WPS’in Kapatılması Gerekiyor mu?

Modeminizin WPS tuşu varsa, bu tuşun her zaman açık tutulmaması gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz WPS açığını kullanmak isteyen hackerlar iş başında olabilir.

Ama hem bu tuşu kullanmak hem de bu açığın tehlikelerine karşı korunaklı olmak isterseniz bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunlardan ilki WPS tuşunu sürekli açık tutmamanız gerektiği. Modemin üzerindeki WPS tuşunun tamamen kapatılmış olduğundan emin olun.

Bazen tuş etkisiz hale gelebilir, bunu da başka bir WPS destekli cihazla internete girmeye çalışarak kontrol edebilirsiniz.

Modemi Güncellemek

WPS tuşlu bir modemi daha iyi ve etkili bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta modemin güncellenmesi konusu.

Modeminiz bu güvenlik açığına karşı korunsun diye bir güncelleme paketine sahiptir. Bu paketin son sürüm olmasına ve modeminizi belirli aralıklarla güncellemeye özen göstermelisiniz.

Bu durum modemin daha sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bir diğer önlem ise farklı bir firmware kullanmaktır.

Bazı firmwareler WPS özelliği taşımadığı için yazılım açısından çok daha güvenli olabilir. Bu gibi önlemleri almak ve ara sıra kontrol etmek WPS tuşlu bir modemi kullanmayı daha avantajlı hale getirir.

Bu şekilde WPS kaynaklı olan güvenli açığından fazla etkilenmezsiniz.

WPS Nasıl Kullanılmalıdır?

Eğer WPS tuşlu bir modem kullanmak size avantajlı geldiyse ve fazla uğraşmadan tek bir tuş yardımıyla internet paylaşımı konusunda rahat etmek isterseniz modeminizin üzerindeki WPS tuşunu sürekli kontrol atında tutun.

Genel olarak bu tuşun kapalı olduğundan emin olursanız çok daha rahat edersiniz. Modeminiz WPS destekli ise her zaman evinizdeki ya da işyerinizdeki normal wi-fi ağından internete bağlanmaya da özen göstermelisiniz.

Ara sıra modeminizi ve bilgisayarlarınızı güncellemek de güvenlik açısından alınması gereken önlemlerdendir.

WPS destekli olan bir ağda anlattığımız güvenlik açığı bulunmaktadır ve bu da sizin internetinizin istenmeyen bir şekilde paylaşılmasını sağlayabilir.

Bu açıktan uzak durmak için gerekli olmadığı her anda WPS tuşu kapalı tutulmalıdır. İnternet konusunda gerekli önlemleri almak sizin internet kullanımınızın daha güvenli olmasını sağlar.

Özellikle internet kullanımınız belirli bir iş içinse ve güvenlik çok önemli bir problemse dikkat etmeniz şarttır.

Bazı iş alanları ve e-ticaret sitelerinde güvenlik daha ciddi bir sorun oluşturabilir. Bu sorunu en iyi çözmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Eğer bu noktalara özen gösterirseniz WPS destekli bir modem size büyük kolaylık sağlar. Ama önlem almazsanız güvenlik açığı hemen her hackerın değerlendirip kolay bir şekilde çözebileceği bir açıktır.

Bu yüzden WPS destekli bir modem kullanmak isteyen herkes güvenlik önlemleri konusunda dikkatli olmalıdır.

SeoWps
Profesyonel Seo ve Wordpress Rehberi Seo, Wordpress ile ilgili ne arıyorsanız SEOWPS'de.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Konular

Google Analytics Nedir

Google Analytics Nedir Nasıl Kurulur? Google Analytics ücretsiz bir servistir. Google'nin bütün kullanıcılara sunduğu bu servis sayesinde web site ve blog sahipleri kendi sitelerinin performansını değerlendirebilir. Hiç para...

Forum Sitesi Nasıl Kurulur

Forum Sitesi Nasıl Kurulur Forum sitesi, bilgi alıp, paylaşmak amaçlı kurulan bir platformdur. Site yetkilileri harici insanların herhangi bir paylaşım yapılan konuyla ilgili tartışma ortamı...

Vps Nedir

Vps Nedir (Hosting Sunucu) Özet tanımlamasıyla kişisel sanal sunucu olan vps yüksek kalitesi ve performansı sayesinde dünya çapında en çok tercih edilen hosting sunucuları listesinde...

Wps

Wps Wifi Protected Setup Günümüzde interneti olmayan ev yok gibidir. Ayrıca internet kullanımının giderek yaygınlaşması gün geçtikçe internetin hayatımızda daha çok yer kaplamasına neden oluyor....